3M MP2-P090-54M1-TR30
MP2-P090-54M1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-P090-54M1-TR30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 90POS 5ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-P090-54M1-TR30.pdf
Availability of MP2-P090-54M1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-P090-54M1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-P090-54M1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-P090-54M1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package560
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions90
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Inverse
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-P090-54M1-TR30
Related LinksMP2-P090-, MP2-P090-54M1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-P090-54M1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-P090-54M1-TR30
IC VOLT DETECT N-CH 26V SC-82AB datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24A POWER56 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RECPT 1POS WATERPROOF datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf