3M MP2-P180-5CM1-LR
MP2-P180-5CM1-LR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-P180-5CM1-LR
Brief Description
CONN HEADER 180POS 5ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-P180-5CM1-LR.pdf
Availability of MP2-P180-5CM1-LR
QUANTITY
MP2-P180-5CM1-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-P180-5CM1-LR
Internal Part NumberEIS-MP2-P180-5CM1-LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions180
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-P180-5CM1-LR
Related LinksMP2-P180, MP2-P180-5CM1-LR Datasheet, 3M Distributor
MP2-P180-5CM1-LR Details Description
Related parts for MP2-P180-5CM1-LR
BATTERY PACK NICAD 9.6V 500MAH datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 4DIP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf