3M MP2-PS240-51P1-KR
MP2-PS240-51P1-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-PS240-51P1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 240POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-PS240-51P1-KR.pdf
Availability of MP2-PS240-51P1-KR
QUANTITY
MP2-PS240-51P1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-PS240-51P1-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-PS240-51P1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Inverse
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-PS240-51P1-KR
Related LinksMP2-PS24, MP2-PS240-51P1-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-PS240-51P1-KR Details Description
Related parts for MP2-PS240-51P1-KR
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 200V 180MA 6DIP datasheet.pdf
IC DUAL DIFF COMPARATOR 8SO datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERMINAL JACK FEMALE 10-32 YELLO datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 65W datasheet.pdf
INSRT/EXTRCT PCB 1.12" .063" BLK datasheet.pdf
IC ESD/EMI PROT DIODES datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 320W datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf