3M MP2-PS300-51P1-KR
MP2-PS300-51P1-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-PS300-51P1-KR
Brief Description
CONN HEADER 300POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-PS300-51P1-KR.pdf
Availability of MP2-PS300-51P1-KR
QUANTITY
MP2-PS300-51P1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-PS300-51P1-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-PS300-51P1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions300
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-PS300-51P1-KR
Related LinksMP2-PS30, MP2-PS300-51P1-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-PS300-51P1-KR Details Description
Related parts for MP2-PS300-51P1-KR
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 125V datasheet.pdf
CONN STACKER 50POS 0.100" T/H datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X6S 0603 datasheet.pdf
IC BUFER/LINE DVR 3ST X2SON5 datasheet.pdf
SWIVEL BREAKAWAY 5/8" datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 1.4 INCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf