3M MP2-R030-51P1-TR30
MP2-R030-51P1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-R030-51P1-TR30
Brief Description
CONN INV SOCKET 2-FB 30POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-R030-51P1-TR30.pdf
Availability of MP2-R030-51P1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-R030-51P1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-R030-51P1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-R030-51P1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMP2 Series 01/Oct/2012
Standard Package1,176
SeriesMetPak™ MP2
PackagingTube
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesInverse
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-R030-51P1-TR30
Related LinksMP2-R030-, MP2-R030-51P1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-R030-51P1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-R030-51P1-TR30
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A TO-220F datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 464K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf