Cypress Semiconductor FM28V020-TG
FM28V020-TG picture photo
Mfg. Part Number
FM28V020-TG
Brief Description
IC FRAM 256KBIT 70NS 32TSOP
Datasheet Download
FM28V020-TG.pdf
Availability of FM28V020-TG
QUANTITY
FM28V020-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of FM28V020-TG
Internal Part NumberEIS-FM28V020-TG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesF-RAM for Smart E Meters
NVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
F-RAM for Automotive Infotainment
PCN Design/SpecificationF-FRAM Marking Changes 30/Aug/2013
Datasheet Update 27/Feb/2014
PCN Assembly/OriginQualification Passivation Layer 22/Mar/2014
Qualification Wafer Facility 27/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package234
SeriesF-RAM™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeFRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size256K (32K x 8)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP I
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FM28V020-TG
Related LinksFM28V, FM28V020-TG Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
FM28V020-TG Details Description
Related parts for FM28V020-TG
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 271.53VC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 340 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A S-MINI datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 28MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MKP 2.5UF 5% 1600VDC DRAWING T8 datasheet.pdf