3M MP2-R180-51P1-TR30
MP2-R180-51P1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-R180-51P1-TR30
Brief Description
CONN SOCKET 180POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-R180-51P1-TR30.pdf
Availability of MP2-R180-51P1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-R180-51P1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-R180-51P1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-R180-51P1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package196
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions180
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesInverse
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-R180-51P1-TR30
Related LinksMP2-R180-, MP2-R180-51P1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-R180-51P1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-R180-51P1-TR30
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES CARBON 510 OHM 1/2W 5% datasheet.pdf
PLUG HOSPTL-DUTY NEMA5-15 TRANS datasheet.pdf
CONN. 8W MALE WAT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 110MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf