Vishay/Dale TNPU1206120RBZEN00
TNPU1206120RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206120RBZEN00
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206120RBZEN00.pdf
Availability of TNPU1206120RBZEN00
QUANTITY
TNPU1206120RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206120RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206120RBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206120RBZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU1206120RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206120RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206120RBZEN00
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN MINI D RECPT 68POS VERT T/H datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 DL TIN datasheet.pdf
70275-1 METRAL FEM CODING PART datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X7S 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf