Vishay/Dale RN55C10R0CB14
RN55C10R0CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C10R0CB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C10R0CB14.pdf
Availability of RN55C10R0CB14
QUANTITY
RN55C10R0CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C10R0CB14
Internal Part NumberEIS-RN55C10R0CB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C10R0CB14
Related LinksRN55C1, RN55C10R0CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C10R0CB14 Details Description
Related parts for RN55C10R0CB14
IC TXRX T1 1-CHIP 5V 100-LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 9.84"L X 7.09"W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17.4K OHM 1% 30W datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 25VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A DL SYNC 15QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf