3M MP2-S060G-51P1-TR30
MP2-S060G-51P1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S060G-51P1-TR30
Brief Description
CONN SOCKET 2-FB 60POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-S060G-51P1-TR30.pdf
Availability of MP2-S060G-51P1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-S060G-51P1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S060G-51P1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-S060G-51P1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMP2 Series 01/Oct/2012
Standard Package336
SeriesMetPak™ MP2
PackagingTube
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Cap, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S060G-51P1-TR30
Related LinksMP2-S060G, MP2-S060G-51P1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-S060G-51P1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-S060G-51P1-TR30
LED 7-SEG .56 SNGL YEL CC DIRECT datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
POWER CABLE 20M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PDU INTL 3-PHASE MONITORED 230V datasheet.pdf