3M MP2-S144-41M1-C-KR
MP2-S144-41M1-C-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S144-41M1-C-KR
Brief Description
CONN SOCKET 144POS 4ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-S144-41M1-C-KR.pdf
Availability of MP2-S144-41M1-C-KR
QUANTITY
MP2-S144-41M1-C-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S144-41M1-C-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-S144-41M1-C-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package672
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions144
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Board Lock, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S144-41M1-C-KR
Related LinksMP2-S144-, MP2-S144-41M1-C-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-S144-41M1-C-KR Details Description
Related parts for MP2-S144-41M1-C-KR
FITTING BASE OUTSD COR T130 IVRY datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
HOOK-UP WIRE ORN STRANDED 20 AWG datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8130AR datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf