3M MP2-S144-41M2-C-TR30
MP2-S144-41M2-C-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S144-41M2-C-TR30
Brief Description
CONN SOCKET 144POS 4ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-S144-41M2-C-TR30.pdf
Availability of MP2-S144-41M2-C-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-S144-41M2-C-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S144-41M2-C-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-S144-41M2-C-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package336
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions144
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Board Lock, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S144-41M2-C-TR30
Related LinksMP2-S144-4, MP2-S144-41M2-C-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-S144-41M2-C-TR30 Details Description
Related parts for MP2-S144-41M2-C-TR30
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
SENSOR UNIPOL HALL-EFFECT DGTL datasheet.pdf
IC SQUIB DRIVER 4-CH 32-SOIC datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf