3M MP2-S150-51M1-C-TR30
MP2-S150-51M1-C-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S150-51M1-C-TR30
Brief Description
CONN SOCKET 150POS 5ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-S150-51M1-C-TR30.pdf
Availability of MP2-S150-51M1-C-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-S150-51M1-C-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S150-51M1-C-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-S150-51M1-C-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions150
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Board Lock, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S150-51M1-C-TR30
Related LinksMP2-S150-5, MP2-S150-51M1-C-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-S150-51M1-C-TR30 Details Description
Related parts for MP2-S150-51M1-C-TR30
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SIDACTOR 2CH 190/380V 250A TO220 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V R2H 0201 datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.7A 100 MOHM TH datasheet.pdf