3M MP2-S240-51H2-C-KR
MP2-S240-51H2-C-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S240-51H2-C-KR
Brief Description
CONN SOCKET 2-FB 240POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-S240-51H2-C-KR.pdf
Availability of MP2-S240-51H2-C-KR
QUANTITY
MP2-S240-51H2-C-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S240-51H2-C-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-S240-51H2-C-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Board Lock, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S240-51H2-C-KR
Related LinksMP2-S240-, MP2-S240-51H2-C-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-S240-51H2-C-KR Details Description
Related parts for MP2-S240-51H2-C-KR
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ANT WHISPER 2.4G 18" RG142 RPTNC datasheet.pdf
SL 5.00/04/180B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf