3M MP2-S300-51M1-C-TR30
MP2-S300-51M1-C-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S300-51M1-C-TR30
Brief Description
CONN SOCKET 300POS 5ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-S300-51M1-C-TR30.pdf
Availability of MP2-S300-51M1-C-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-S300-51M1-C-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S300-51M1-C-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-S300-51M1-C-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions300
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Board Lock, Spacer
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S300-51M1-C-TR30
Related LinksMP2-S300-5, MP2-S300-51M1-C-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-S300-51M1-C-TR30 Details Description
Related parts for MP2-S300-51M1-C-TR30
IC OPAMP GP 110KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3KHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
RES 80 OHM 2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf