Monolithic Power Systems Inc. MP20056GG-18-Z
MP20056GG-18-Z picture photo
Mfg. Part Number
MP20056GG-18-Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V/ADJ 0.25A
Datasheet Download
MP20056GG-18-Z.pdf
Availability of MP20056GG-18-Z
QUANTITY
MP20056GG-18-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MP20056GG-18-Z
Internal Part NumberEIS-MP20056GG-18-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output1.8V, 0.8 V ~ 5 V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-QFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP20056GG-18-Z
Related LinksMP20056, MP20056GG-18-Z Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MP20056GG-18-Z Details Description
Related parts for MP20056GG-18-Z
BATTERY PACK NIMH 7.2V 2000MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 6.65M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TAPE PTFE GLASS CLOTH 1" X 5YD datasheet.pdf