Cherry MP200701
MP200701 picture photo
Mfg. Part Number
MP200701
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
SWITCH MAGN REED SPST 175V
Datasheet Download
MP200701.pdf
Availability of MP200701
QUANTITY
MP200701 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP200701
Internal Part NumberEIS-MP200701
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
SeriesMP2
Output TypeSPST-NO
TypeReed Switch
Actuator MaterialMagnet
Termination StyleWire Leads
Frequency-
Voltage - Supply175V
Must Operate3.81mm
Must Release12.70mm
FunctionSwitch
Package / CaseCylinder, Threaded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP200701
Related LinksMP20, MP200701 Datasheet, Cherry Distributor
MP200701 Details Description
Related parts for MP200701
IC POT DUAL ADDRESS 10K 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 59A TO-3P datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.5MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 200K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf