Caddock Electronics Inc. MP2060-50.0-1%
MP2060-50.0-1% picture photo
Mfg. Part Number
MP2060-50.0-1%
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 60W 1% TO220
Datasheet Download
MP2060-50.0-1%.pdf
Availability of MP2060-50.0-1%
QUANTITY
MP2060-50.0-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2060-50.0-1%
Internal Part NumberEIS-MP2060-50.0-1%
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsProduct Overview
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesKool-Pak®MP2060
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)60W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.175" W (10.41mm x 4.45mm)
Height0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2060-50.0-1%
Related LinksMP2060-, MP2060-50.0-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
MP2060-50.0-1% Details Description
Related parts for MP2060-50.0-1%
DIODE MODULE 1.2KV 25A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf