Monolithic Power Systems Inc. MP2307DN-LF
MP2307DN-LF picture photo
Mfg. Part Number
MP2307DN-LF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC
Datasheet Download
MP2307DN-LF.pdf
Availability of MP2307DN-LF
QUANTITY
MP2307DN-LF Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2307DN-LF
Internal Part NumberEIS-MP2307DN-LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)23V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.925V
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output3A
Frequency - Switching340kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOIC-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2307DN-LF
Related LinksMP230, MP2307DN-LF Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MP2307DN-LF Details Description
Related parts for MP2307DN-LF
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC PLL CLK MULTIPLIER 8-SOIC datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC-M 15/60 ST datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf