Monolithic Power Systems Inc. MP2309DS-LF-Z
MP2309DS-LF-Z picture photo
Mfg. Part Number
MP2309DS-LF-Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC
Datasheet Download
MP2309DS-LF-Z.pdf
Availability of MP2309DS-LF-Z
QUANTITY
MP2309DS-LF-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2309DS-LF-Z
Internal Part NumberEIS-MP2309DS-LF-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)23V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.923V
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output1A
Frequency - Switching340kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2309DS-LF-Z
Related LinksMP2309, MP2309DS-LF-Z Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MP2309DS-LF-Z Details Description
Related parts for MP2309DS-LF-Z
SWITCH DIP 2POS TOP ACT SMT datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT MULTIRANGE 24-DIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.7W MONO 9BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 516PBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
5M 400W 1.5KW POWER CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 40POS .100" SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS CABLE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf