Monolithic Power Systems Inc. MP2316GD-P
MP2316GD-P picture photo
Mfg. Part Number
MP2316GD-P
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC
Datasheet Download
MP2316GD-P.pdf
Availability of MP2316GD-P
QUANTITY
MP2316GD-P Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2316GD-P
Internal Part NumberEIS-MP2316GD-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Design ResourcesMP2316 MPSmart Files
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)19V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V
Voltage - Output (Max)19V
Current - Output3A
Frequency - Switching-
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package14-QFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2316GD-P
Related LinksMP231, MP2316GD-P Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MP2316GD-P Details Description
Related parts for MP2316GD-P
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
GDT 230V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL WMF 2.5 FU PE 10-36V BK datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM RED DIFF datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC 1.3W WR datasheet.pdf