SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I24-20MA-A
P61-3000-S-A-I24-20MA-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I24-20MA-A
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I24-20MA-A.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I24-20MA-A
QUANTITY
P61-3000-S-A-I24-20MA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I24-20MA-A
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I24-20MA-A
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I24-20MA-A
Related LinksP61-3000-S-, P61-3000-S-A-I24-20MA-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I24-20MA-A Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I24-20MA-A
FIXED IND 680UH 270MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
4-WALL HEADER 26CONT STRAIGHT datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf