Monolithic Power Systems Inc. MP6401DGT-18AD3-LF-Z
MP6401DGT-18AD3-LF-Z picture photo
Mfg. Part Number
MP6401DGT-18AD3-LF-Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A
Datasheet Download
MP6401DGT-18AD3-LF-Z.pdf
Availability of MP6401DGT-18AD3-LF-Z
QUANTITY
MP6401DGT-18AD3-LF-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MP6401DGT-18AD3-LF-Z
Internal Part NumberEIS-MP6401DGT-18AD3-LF-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-TQFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP6401DGT-18AD3-LF-Z
Related LinksMP6401DGT-, MP6401DGT-18AD3-LF-Z Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MP6401DGT-18AD3-LF-Z Details Description
Related parts for MP6401DGT-18AD3-LF-Z
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.3A 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 23POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
IC TRANSMITTER 2.4GHZ 8051 36QFN datasheet.pdf