Vicor Corporation V300A15E400BG3
V300A15E400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15E400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15E400BG3.pdf
Availability of V300A15E400BG3
QUANTITY
V300A15E400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15E400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A15E400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15E400BG3
Related LinksV300A15, V300A15E400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15E400BG3 Details Description
Related parts for V300A15E400BG3
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTRL POT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT 1/4X3/16X12.00" datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
26P F HD SC WATER RES 4-40 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf