Hirose Electric Co Ltd MDF7-19S-2.54DSA(55)
MDF7-19S-2.54DSA(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-19S-2.54DSA(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RECEPT 19POS SINGLE TIN
Datasheet Download
MDF7-19S-2.54DSA(55).pdf
Availability of MDF7-19S-2.54DSA(55)
QUANTITY
MDF7-19S-2.54DSA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-19S-2.54DSA(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7-19S-2.54DSA(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMDF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-19S-2.54DSA(55)
Related LinksMDF7-19S-2, MDF7-19S-2.54DSA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-19S-2.54DSA(55) Details Description
Related parts for MDF7-19S-2.54DSA(55)
IC SYNC FIFO MEM 4096X18 64-TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 0804 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
FUSE CERM 1.5A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVCMOS 28PLCC datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 31V 10A 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf