Monolithic Power Systems Inc. MP8903DG-2.5-LF-Z
MP8903DG-2.5-LF-Z picture photo
Mfg. Part Number
MP8903DG-2.5-LF-Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V/ADJ 0.15A
Datasheet Download
MP8903DG-2.5-LF-Z.pdf
Availability of MP8903DG-2.5-LF-Z
QUANTITY
MP8903DG-2.5-LF-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MP8903DG-2.5-LF-Z
Internal Part NumberEIS-MP8903DG-2.5-LF-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output2.5V, 1.25 V ~ 5 V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-QFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP8903DG-2.5-LF-Z
Related LinksMP8903DG, MP8903DG-2.5-LF-Z Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MP8903DG-2.5-LF-Z Details Description
Related parts for MP8903DG-2.5-LF-Z
RES SMD 16.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 379K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 16" 9S FIN datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIN-POWER SH SET D20 METAL COATL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN SAVER, SZ3 RCPT, 44 POS datasheet.pdf