Abracon Corporation AIML-0603-6R8K-T
AIML-0603-6R8K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0603-6R8K-T
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 5MA 1.7 OHM SMD
Datasheet Download
AIML-0603-6R8K-T.pdf
Availability of AIML-0603-6R8K-T
QUANTITY
AIML-0603-6R8K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0603-6R8K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0603-6R8K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIML-0603.pdfAIML-0603.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-0603
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating5mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test4MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0603-6R8K-T
Related LinksAIML-060, AIML-0603-6R8K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0603-6R8K-T Details Description
Related parts for AIML-0603-6R8K-T
RES SMD 300K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V TO220 datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 WW datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
9024 5011 00 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf