Caddock Electronics Inc. MP9100-0.40-1%
MP9100-0.40-1% picture photo
Mfg. Part Number
MP9100-0.40-1%
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.4 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
MP9100-0.40-1%.pdf
Availability of MP9100-0.40-1%
QUANTITY
MP9100-0.40-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of MP9100-0.40-1%
Internal Part NumberEIS-MP9100-0.40-1%
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsProduct Overview
Mfg Application NotesUnderstanding MP9100 Resistors Power Rating
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesKool-Pak®MP9000
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.4
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height0.825" (20.96mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP9100-0.40-1%
Related LinksMP9100-, MP9100-0.40-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
MP9100-0.40-1% Details Description
Related parts for MP9100-0.40-1%
BOX S STEEL 29.13"L X 21.65"W datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ASST MINI SMARTGLOW COMM PRO datasheet.pdf
CABLE CLAMP CAGE&SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
QFN-48 STENCIL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 820MA 482 MOHM datasheet.pdf
CAP 2200 UF 20% 16 V datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf