Caddock Electronics Inc. MP9100-40.0-1%
MP9100-40.0-1% picture photo
Mfg. Part Number
MP9100-40.0-1%
Brief Description
RES 40 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
MP9100-40.0-1%.pdf
Availability of MP9100-40.0-1%
QUANTITY
MP9100-40.0-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of MP9100-40.0-1%
Internal Part NumberEIS-MP9100-40.0-1%
PackagingTube
Resistance (Ohms)40
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height0.825" (20.96mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP9100-40.0-1%
Related LinksMP9100-, MP9100-40.0-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
MP9100-40.0-1% Details Description
Related parts for MP9100-40.0-1%
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 42V datasheet.pdf
HDWR PLUG DBL BANANA SHORTNG BAR datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 20DIP datasheet.pdf
VINL INSL BUTT SEAM BULLET MALE datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 136MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B PG21 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 40W datasheet.pdf