Caddock Electronics Inc. MP915-0.40-1%
MP915-0.40-1% picture photo
Mfg. Part Number
MP915-0.40-1%
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.4 OHM 15W 1% TO126
Datasheet Download
MP915-0.40-1%.pdf
Availability of MP915-0.40-1%
QUANTITY
MP915-0.40-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of MP915-0.40-1%
Internal Part NumberEIS-MP915-0.40-1%
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesKool-Pak®MP900
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.4
Tolerance±1%
Power (Watts)15W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-126-2
Supplier Device PackageTO-126
Size / Dimension0.320" L x 0.110" W (8.12mm x 2.79mm)
Height0.450" (11.44mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP915-0.40-1%
Related LinksMP915-, MP915-0.40-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
MP915-0.40-1% Details Description
Related parts for MP915-0.40-1%
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 18POS SOLDER CUP datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 11.05MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
80MODIIHDRDRRAB/A.100 datasheet.pdf
IC DGTL PWR CTRLR 48VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf