Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPA7030-1R5-R
MPA7030-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
MPA7030-1R5-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 9.2A 14.9 MOHM
Datasheet Download
MPA7030-1R5-R.pdf
Availability of MPA7030-1R5-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPA7030-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPA7030-1R5-R
Internal Part NumberEIS-MPA7030-1R5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMPA7030 Series Redesign 01/Oct/2012
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMPA7030
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating9.2A
Current - Saturation17.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14.9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant37MHz
Operating Temperature-55°C ~ 165°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPA7030-1R5-R
Related LinksMPA703, MPA7030-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPA7030-1R5-R Details Description
Related parts for MPA7030-1R5-R
IDC CABLE-AKN24A/ AE24G / X datasheet.pdf
RES 10K OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
IC CPLD 108MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 15UF 20% 4V 0805 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf