Bel Fuse Inc. MPB125-2048
MPB125-2048 picture photo
Mfg. Part Number
MPB125-2048
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 12V 125W
Datasheet Download
MPB125-2048.pdf
Availability of MPB125-2048
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPB125-2048 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPB125-2048
Internal Part NumberEIS-MPB125-2048
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMPB125
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.6A, 500mA
Power (Watts)125W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPB125-2048
Related LinksMPB12, MPB125-2048 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MPB125-2048 Details Description
Related parts for MPB125-2048
IC OPAMP JFET 5MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC QUAD2:1 MLTPLXR BUS SW 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AC datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MRAM 256KBIT 40MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf
PTSE 18C 18#20 SKT PLUG datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 6GHZ PLL datasheet.pdf