Bel Fuse Inc. MPB125-2048G
MPB125-2048G picture photo
Mfg. Part Number
MPB125-2048G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 12V 125W
Datasheet Download
MPB125-2048G.pdf
Availability of MPB125-2048G
QUANTITY
MPB125-2048G Order Process
Ship out your order
Specifications of MPB125-2048G
Internal Part NumberEIS-MPB125-2048G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMPB125
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.6A, 500mA
Power (Watts)125W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPB125-2048G
Related LinksMPB125, MPB125-2048G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MPB125-2048G Details Description
Related parts for MPB125-2048G
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 50' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
IC TRANSCVR 18BIT N-INV 64TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC SILICON 5MHZ 8-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 20PS VERT GOLD datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
CARD MARKER 9 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A SMBFLAT datasheet.pdf