Bel Fuse Inc. MPB125-4250
MPB125-4250 picture photo
Mfg. Part Number
MPB125-4250
Brief Description
AC/DC CNVRTR 2.5V 5V +/-12V 125W
Datasheet Download
MPB125-4250.pdf
Availability of MPB125-4250
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPB125-4250 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPB125-4250
Internal Part NumberEIS-MPB125-4250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyAC DC Converters
SeriesMPB125
TypeOpen Frame
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-12V
Current - Output (Max)12A, 15A, 5A, 500mA
Power (Watts)125W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPB125-4250
Related LinksMPB12, MPB125-4250 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MPB125-4250 Details Description
Related parts for MPB125-4250
IC VIDEO CROSSPOINT SWITCH 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 165 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf