Bel Fuse Inc. MPB150-2048G
MPB150-2048G picture photo
Mfg. Part Number
MPB150-2048G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 12V 150W
Datasheet Download
MPB150-2048G.pdf
Availability of MPB150-2048G
QUANTITY
MPB150-2048G Order Process
Ship out your order
Specifications of MPB150-2048G
Internal Part NumberEIS-MPB150-2048G
FamilyAC DC Converters
SeriesMPB150
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.1A, 500mA
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPB150-2048G
Related LinksMPB150, MPB150-2048G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MPB150-2048G Details Description
Related parts for MPB150-2048G
MULTIPLEXER DGTL 8INPUT 16SOIC datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED SQ 1A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW VESM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf