Bel Fuse Inc. MPB80-3300
MPB80-3300 picture photo
Mfg. Part Number
MPB80-3300
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 80W
Datasheet Download
MPB80-3300.pdf
Availability of MPB80-3300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPB80-3300 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPB80-3300
Internal Part NumberEIS-MPB80-3300
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 24/Oct/2014
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMPB80
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7A, 3A, 400mA
Power (Watts)80W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.6kV (2600V)
Efficiency73%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPB80-3300
Related LinksMPB80, MPB80-3300 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MPB80-3300 Details Description
Related parts for MPB80-3300
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GAS GAUGE LITH-ION 16-SOIC datasheet.pdf
DSUB 26 F CRIMP T F0 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf