Bivar, Inc. MPC12-1WD12V
MPC12-1WD12V picture photo
Mfg. Part Number
MPC12-1WD12V
Brief Description
PNL MNT 12V WHITE 8MM
Datasheet Download
MPC12-1WD12V.pdf
Availability of MPC12-1WD12V
QUANTITY
MPC12-1WD12V Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC12-1WD12V
Internal Part NumberEIS-MPC12-1WD12V
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPC12-1
Type-
Lamp ColorWhite
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.47" (11.94mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating7315mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle45°
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC12-1WD12V
Related LinksMPC12-, MPC12-1WD12V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC12-1WD12V Details Description
Related parts for MPC12-1WD12V
CONN 30POS 2MM HEADER DUAL GOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC34K/MC34M/MPK34K datasheet.pdf
SAW FILTER 479.5MHZ datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 48POS .76M datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 TRI datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf