Bivar, Inc. MPC12-2GD220V
MPC12-2GD220V picture photo
Mfg. Part Number
MPC12-2GD220V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT 220V GREEN 8MM
Datasheet Download
MPC12-2GD220V.pdf
Availability of MPC12-2GD220V
QUANTITY
MPC12-2GD220V Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC12-2GD220V
Internal Part NumberEIS-MPC12-2GD220V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPC12-2
Type-
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage220V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.47" (11.94mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating100mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle45°
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP54
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC12-2GD220V
Related LinksMPC12-, MPC12-2GD220V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC12-2GD220V Details Description
Related parts for MPC12-2GD220V
HEADER OPEN .018"DIA .600 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND 2INP DIFF 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 12M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf