Vishay/Dale RNC60J1110BSRE6
RNC60J1110BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1110BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 111 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1110BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1110BSRE6
QUANTITY
RNC60J1110BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1110BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1110BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)111
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1110BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1110BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1110BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1110BSRE6
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
MICRO 51C PIN 72' RBW JACKP datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf