Bivar, Inc. MPC3ATW12.0
MPC3ATW12.0 picture photo
Mfg. Part Number
MPC3ATW12.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT AMBER W/WIRE 12"
Datasheet Download
MPC3ATW12.0.pdf
Availability of MPC3ATW12.0
QUANTITY
MPC3ATW12.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC3ATW12.0
Internal Part NumberEIS-MPC3ATW12.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPC3
TypeLED
Lamp ColorAmber
Lens ColorAmber
Lens TransparencyClear
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2V
Current30mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak605nm
Viewing Angle20°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC3ATW12.0
Related LinksMPC3A, MPC3ATW12.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC3ATW12.0 Details Description
Related parts for MPC3ATW12.0
CONN TERMINAL GROUND BLOCK 16MM datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 540MA 170 MOHM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/5W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 25POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING BRONZE .5" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC MCU ARM 8KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf