NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC5200CBV266
MPC5200CBV266 picture photo
Mfg. Part Number
MPC5200CBV266
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC52XX 266MHZ 272BGA
Datasheet Download
MPC5200CBV266.pdf
Availability of MPC5200CBV266
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC5200CBV266 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC5200CBV266
Internal Part NumberEIS-MPC5200CBV266
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC52xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC G2_LE
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed266MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.1 (2)
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case272-BBGA
Supplier Device Package272-PBGA (27x27)
Additional InterfacesAC97, CAN, J1850, I²C, I²S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC5200CBV266
MPC5200CBV266 Details Description
Related parts for MPC5200CBV266
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.3A 72 MOHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 1.5M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf