NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC5200VR400BR2
MPC5200VR400BR2 picture photo
Mfg. Part Number
MPC5200VR400BR2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA
Datasheet Download
MPC5200VR400BR2.pdf
Availability of MPC5200VR400BR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC5200VR400BR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC5200VR400BR2
Internal Part NumberEIS-MPC5200VR400BR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC52xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPowerPC e300
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed400MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.1 (2)
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case272-BBGA
Supplier Device Package272-PBGA (27x27)
Additional InterfacesAC97, CAN, J1850, I²C, I²S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC5200VR400BR2
MPC5200VR400BR2 Details Description
Related parts for MPC5200VR400BR2
JUMPER-H1507TR/A3048N/H1507TR10" datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 22POS DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 297V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
RES SMD 70 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DANGER, 3 X 2, 250/RL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf