| Internal Part Number | EIS-MPC5566MVR132 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 200 | |
| Series | MPC55xx Qorivva | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | e200z6 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 132MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, Ethernet, SCI, SPI | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 256 | |
| Program Memory Size | 3MB (3M x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 128K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.35 V ~ 1.65 V | |
| Data Converters | A/D 40x12b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 416-BBGA | |
| Supplier Device Package | 416-PBGA (27x27) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MPC5566MVR132 | |
 | 35212 | HEX KEY L SHAPE 7MM 7.36" | datasheet.pdf | |