| Internal Part Number | EIS-MPC562CZP66 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 40 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 66MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 64 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.5 V ~ 2.7 V | |
| Data Converters | A/D 32x10b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |