Bivar, Inc. MPC5GTW12.0
MPC5GTW12.0 picture photo
Mfg. Part Number
MPC5GTW12.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT GREEN W/WIRE 12"
Datasheet Download
MPC5GTW12.0.pdf
Availability of MPC5GTW12.0
QUANTITY
MPC5GTW12.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC5GTW12.0
Internal Part NumberEIS-MPC5GTW12.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPC5
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyClear
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.1V
Current30mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.32" (8.13mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak568nm
Viewing Angle35°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC5GTW12.0
Related LinksMPC5G, MPC5GTW12.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC5GTW12.0 Details Description
Related parts for MPC5GTW12.0
IC CONTROLLER HOT SWAP 24-SSOP datasheet.pdf
MOD PWR LINE FILTER W/INLET 4A datasheet.pdf
CONN RCPT CORD 4POS MALE R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN 156POS ZIF WIRE WRAP PLUG datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET W/SWITCH 2A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A TO3 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf