Bivar, Inc. MPC5UYCW48.0
MPC5UYCW48.0 picture photo
Mfg. Part Number
MPC5UYCW48.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT IND
Datasheet Download
MPC5UYCW48.0.pdf
Availability of MPC5UYCW48.0
QUANTITY
MPC5UYCW48.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC5UYCW48.0
Internal Part NumberEIS-MPC5UYCW48.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2V
Current20mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.32" (8.13mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating1000mcd
Wavelength - Peak590nm
Viewing Angle30°
Termination StyleWire Leads - 48" (1219.20mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC5UYCW48.0
Related LinksMPC5UY, MPC5UYCW48.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC5UYCW48.0 Details Description
Related parts for MPC5UYCW48.0
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8TH 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 330V QC TERM datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf
SGE-245-4-0380L 00100M SFTY EDGE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf