Bivar, Inc. MPC5YD12V
MPC5YD12V picture photo
Mfg. Part Number
MPC5YD12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
IND METAL PNL 5MM YW DIFF 12VDC
Datasheet Download
MPC5YD12V.pdf
Availability of MPC5YD12V
QUANTITY
MPC5YD12V Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC5YD12V
Internal Part NumberEIS-MPC5YD12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.32" (8.13mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating20mcd
Wavelength - Peak590nm
Viewing Angle40°
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC5YD12V
Related LinksMPC5, MPC5YD12V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC5YD12V Details Description
Related parts for MPC5YD12V
KNOB ALUM CLEAR/MATTE .125"SHAFT datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 20BIT FET 48-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 247NH 35A 0.42 MOHM datasheet.pdf
FILTER EMI 5000 PF PI TYPE datasheet.pdf
ANT HEPTABAND 824-2500MHZ DIPOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 140MA 1.8 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf