NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC755BPX350LE
MPC755BPX350LE picture photo
Mfg. Part Number
MPC755BPX350LE
Brief Description
IC MPU MPC7XX 350MHZ 360FCBGA
Datasheet Download
MPC755BPX350LE.pdf
Availability of MPC755BPX350LE
QUANTITY
MPC755BPX350LE Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC755BPX350LE
Internal Part NumberEIS-MPC755BPX350LE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationReference Manual Update 28/Mar/2014
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC7xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed350MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case360-BBGA, FCCBGA
Supplier Device Package360-FCPBGA (25x25)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC755BPX350LE
MPC755BPX350LE Details Description
Related parts for MPC755BPX350LE
LCD 2 DIGIT .5" TRANSFL datasheet.pdf
CONN CAP SEAL SIZE13 METAL CHAIN datasheet.pdf
CONN IDC SKT 24POS W/POL 15 GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF15G/AF15/AFF15G datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 8K 44-LQFP datasheet.pdf
CONN HOUSING 8POS 2MM W/LATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf