NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC823CZQ66B2T
MPC823CZQ66B2T picture photo
Mfg. Part Number
MPC823CZQ66B2T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC823CZQ66B2T.pdf
Availability of MPC823CZQ66B2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC823CZQ66B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC823CZQ66B2T
Internal Part NumberEIS-MPC823CZQ66B2T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMPC823 Family 30/Nov/2012
MPC823 Devices 30/Nov/2013
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersLCD, Video
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesI²C, SMC, SCC, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC823CZQ66B2T
MPC823CZQ66B2T Details Description
Related parts for MPC823CZQ66B2T
IC REG BOOST ADJ 0.6A 8SOIC datasheet.pdf
MODULE DDR 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf