NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8241LVR166D
MPC8241LVR166D picture photo
Mfg. Part Number
MPC8241LVR166D
Brief Description
IC MPU MPC82XX 166MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC8241LVR166D.pdf
Availability of MPC8241LVR166D
QUANTITY
MPC8241LVR166D Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8241LVR166D
Internal Part NumberEIS-MPC8241LVR166D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC82xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed166MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, I²O, PCI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8241LVR166D
MPC8241LVR166D Details Description
Related parts for MPC8241LVR166D
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
IC ETHER SW 3PORT 16BIT 128TQFP datasheet.pdf
DIP CABLE 8POS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf